Jaký chapač vybrat u šicího stroje

Vážení zákazníci, často od vás dostáváme dotazy:  Jaký chapač pro šicí stroj požadovat? V čem je rozdílný CB (kyvný) chapač oproti rotačnímu chapači? Jaké výhody má mít rotační chapač u šicího stroje oproti CB či průmyslovému rotačnímu chapači?

Pokud kupujete šicí stroj k základnímu šití, jednodušší, s potřebou méně stehů, určený na domácí obyčejné šití a opravy, zvolte šicí stroj s CB chapačem. Tento stroj bude plně dostačující a budete s ním velmi spokojeni. Také zde můžete používat silnější nitě bez větších a častějších nároků na seřízení.

Pokud kupujete šicí stroj již ne začátečnici, ale kreativní ženě, která bude chtít využívat více stehů, budete chtít používat překrásné okrasné široké stehy až do šíře 9mm,  budete chtít aby stroj šil tiše, bude chtít šít patchwork, rychle měnit spodní cívky, prostě využívat všech těchto možností, které nám dnes nové stroje nabízí, zvolte šicí stroj s rotačním chapačem. Pokud chcete udělat opravdu radost, pořiďte stroj s automatickým odtsřihem nitě, protože tyto stroje jsou opravdu jedinečné a konečně využívají funkci, kterou měli v minulosti pouze průmyslové šicí stroje.

Abyste lépe pochopili rozdíly a to co vám chceme poradit, vysvětlíme vám, jaké typy chapačů existují:

Rotační chapač průmyslový

 
rotační chapač

Tento chapač najdete hlavně u šicích strojů průmyslových.  Výhodoutěchto chapačů je možnost vysokých rychlostí. Nevýhodou je, že jsou konstrukčně omezeny na určitý typ stehu, tzn. průmyslové šicí stroje jsou pouze jednojehlové pro rovné šití, jednojehlový zik zak atd.  Tento chapač najdete tedy u průmyslových šicích strojů, ale také u jedinečného šicího stroje Janome 1600, který má díky tomuto chapači možnost šít rychlostí až 1600 stehů za minutu, což je až dvojnásobek rychlosti běžných hobby šicích strojů. Umí však pouze rovné šití a především quiltování, ke kterému má výborné předpoklady, a to nejen vysokou rychlost šití, ale hlavně možnost používat předvinuté spodní cívky s možností jejich výměny během šití.

CB chapač, kyvný chapač

 

cb_hook_9chapač

Tento typ chapačů je konstrukčně řešen tak, že nerotuje, ale dělá pohyb z leva do prava. Tyto chapače jsou o něco málo hlučnější než chapače rotační a horizontální. Také neumožňují šít vyšší rychlostí a používání většího množství stehů. Další nevýhoda, která je ale podstatná jen pro opravdové profesionály, kteří chtějí využívat široké stehy je možnost nastavení šíře stehu jen do cik caku 5mm. Jejich výhodou je možnost používání silnější nitě, nejsou náchylné na nastavení vyššího napětí horní nitě na stroji a nejsou tak náchylné na seřizování chapače při častých změnách síli nití.  Šicí stroje s tímto chapačem bychom spíše řadili mezi stroje jednoduché, s dostatečným počtem stehů, které zcela stačí na běžné šití, opravy oděvů. Tyto stroje se dají přirovnat spíše ke strojům, na které byly zvyklé naše maminky a babičky, kde využívali nižší rychlosti šití a pouze zhruba do 15-20 typů stehů. Stroje s CB kyvným chapačem jsou vhodné pro základní šití a pro začátečníky díky své jednoduchosti a menších nároků na obsluhu, jako je čištění a jsou více mechanicky odolnéKyvné CB chapače najdete u strojů Janome IT1011, JR 1012, 2041S, 920, 415, 423S.

Rotační chapač  
vertikální chapač

Tyto chapače jsou u většiny moderních šicích strojů. Tyto chypače umožňují použití širokých stehů až do šíře 9mm. Mají pouzdro pro spodní cívku umístěnou shora přímo na stehové desce. Většinou je zde průhledný plastový kryt, kterým na tuto cívku vidíte. Vedle desky bývá umístěn ořezový nožík, který u strojů s funkcí automatického odstřihu nitě umožňuje odstřih spodní a horní nitě (nepleťte si tuto funkci s ořezovým nožem umístěným na jehelní tyči, kde mechanicky, tahem rukou můžete o nožík nit oříznout). Rotační chapače mají tu konstrukční výhodu, že jsou velmi tiché, mohou šít i ve vyšších rychlostech a mají obrovské množství stehů. Důležitou vlastností, kterou vyžadujte je pokud možno magnetický chapač, který zabraňuje povyskočení pouzdra. Jeden z nejlepších chapačů má značka Janome, kde tento patentovaný chapač perfektně drží a umožňuje šít bez poruch a zaseknutí nitě. Jsou jím vybaveny všechny stroje této značky, které mají rotační chapač.Tyto rotační chapače najdete u strojů Janome 525S, 625E, DC4030, DC4100, 601, 603 atd. Chapače s odstřihem nitě naleznete u modelů Janome 605, 6600 a 7700, které mají automatický odstřih nitě.

 

Víte jak pracuje chapač?

 

 

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.